Tušení rovnováhy / Barbora Blahutová, Lenka Březinová, František Svátek

7. 9. - 13. 11. 2013
Galerie U Bílého jednorožce

O autorech

Akademická sochařka Barbora Blahutová vystudovala sochařství na Akademii výtvarných umění v Praze. Studijní pobyt na Accademia di Belle Arti di Brera v Miláně jí přinesl zasvěcený pohled na současné výtvarné umění. Tato italská inspirace ji motivovala k tvorbě plastik a reliéfů čistých forem, ve kterých se tušený, v té době ještě nedefinovaný koncept prolíná s vizí pop artu, op artu a arte povera. Ve svých dílech s nepatrným akcentem na pomíjivost této planety upozorňuje na možnost jejího vyčerpání konzumním životním směřováním.

Lenka Březinová je absolventkou Střední keramické školy v Karlových Varech. Volné tvorbě se věnuje od roku 1992. Série Číselné kódy přináší pohled na její práce na pojmezí kresby a obrazu. Její snová, jemňounká a křehká přediva čar přinášejí do duše pozorovatele robnováhu a harmonii. Je to jakoby autorka žila a tvořila daleko od "hlučícího davu", který nemůže dolehnout k jejímu vnímání a nabourat jej v jeho subtilnosti.

Akademický sochař František Svátek vystudoval nejdříve Střední průmyslovou školu jaderné techniky v Praze, dále kamenosochařskou školu v Hořicích a poté Akademii výtvarných umění v Praze. V letech 1974 – 1997 žil střídavě v Německu, Švýcarsku a Itálii. V roce 1997 se vrátil do Čech, kde žije a pracuje stále.
Projektuje kinetické vodní sochy, které vytváří z kamene, hlavně však mramoru. Ve své tvorbě kinetických objektů používá také kov a sklo. Kromě pohyblivých skulptur navrhuje a realizuje i větrné objekty.

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech
7. 9. - 13. 11. 2013

Výstava tří umělců Tušení rovnováhy vznikala několik let. Výběr autorů byl dán mými pocity vzájemné konsonance autorů vystavených děl a mojí snahou plody jejich výtvarné tvorby vzájemně propojit v jedné určující expozici.
Každá z instalací, které se prolínají i doplňují v prostorách dvoupodlažní výstavní síně v Galerii u Bílého jednorožce v Klatovech má svůj vlastní název, který odkrývá životní postoj jednotlivých tvůrců.

Foto Jiří Strašek

Video Václav Vojta