Zámek Klenová 

8. 4. - 10. 6. 2018, vernisáž 7. 4. 2018 v 17 hodin 

 

…v Krkonoších se říká odměk, a dobře se to slovo na ten politický úkaz hodí.

Václav Černý

 

60. léta se v dnešní „retro“ době často označují přívlastkem „zlatá“. Evokují v první řadě lehkost písniček tria Golden Kids, kdy „sen šel kolem nás“, š š š Lee Hazlewooda v pozdější retro interpretaci Zuzany Norisové, dobově typický odlehčený design vycházející z bruselského stylu konce 50. let. Ve skutečnosti však naše „šedesátky“ neletí jen v bezstarostné májové melodii šumění akátů za deště a zejména ve výtvarném umění daleko spíš představují výše nadhozený odměk. Toto ryze slovansky znějící slovo objevil pro období mezi léty 1956 a 1967 historik, spisovatel a filosof Václav Černý (1905–1987). Odměk znamená oblevu či přesněji dobu tání, čas, kdy povoluje sníh a nastupuje předjaří, nadějné povolování s hrozbou ranního přituhnutí, ale v odpoledním vzduchu již se závany nadcházejícího jara, zároveň však odkrývající pod sněhem schovanou špínu a hroudy.

Jarní nálada nespadla z nebe zázračně jako zlatý déšť, uvolnění 60. let nelze, jakkoli je to svůdné, vnímat vytržené z dějinných souvislostí. Je orámováno dvěma významnými mezníky, koncem druhé světové války a z druhé strany rokem 1968. Velké i malé dějiny se na našem území odehrávaly zprvu v ovzduší poválečného uspořádání Evropy, poté studené války, budování železné opony, únorového komunistického převratu v roce 1948, zesilujícího útlaku všech svobodných projevů, vrcholícího komunistickými procesy v 50. letech, a jeho postupného slábnutí, začínajícího Stalinovou smrtí[1] a kulminujícího rokem 1968.

Rok 1968 v Československu je ztotožňován s invazí vojsk tehdejší Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem a s tanky Sovětské armády. Tragickou dohrou byla sebeoběť Jana Palacha 16. ledna 1969 na Václavském náměstí v Praze. Palach sám svůj čin nenazval sebevraždou, ale akcí. Pak následoval již „jen“ Palachův pohřeb 25. ledna, který byl poslední velkou manifestací protestu proti okupaci. Nastala normalizace.

Galerie Klatov y / Klenová příspěvková organizace Plzeňského kraje

Klenová 1, 340 21 Janovice nad Úhlavou

 

Kurátoři  výstavy Lucie Šiklová, Michal LazorčíkVideo Václav Vojtafoto Jiří Strašek 

Sledujte nás na Facebooku

galerieklatovy.klenova

Výstavy, akce

Navštivte naše akce

E-shop GKK

Kupte si u nás zajímavé publikace