Nablízko a nadostřel 3

Sýpka Klenová,
26. 5. - 4. 8. 2013

O výstavě

Již po třetí se pod tímto společným pojmenováním s rozpukem jara otevírá ve třech podlažích klenovské sýpky expozice šesti autorů z různých zemí a regionů. Stejně jako se původní hospodářská budova sýpky nachází na rozcestí mezi obcemi Janovice nad Úhlavou, Týnec a Klenová, tak i vnitřní prostor určený výstavám je středobodem, ve kterém se setkává ke společné výstavě šest autorů spojených do třech vzájemných expozic.

Sýpka je umístěná z jedné strany pod majestátným hradem a zámkem Klenová a z druhé strany pod ochranou kostela svatého Felixe na opačném vrcholu. Jako každým rokem se v syrových prostorách sýpky setkávají díla umělců z blízkých i vzdálených krajin. Všech šest vystavujících umělců je však hluboce zakořeněno v hostitelské české zemi. výstava nabízí pod názvem PRAHA – BRATISLAVA – CZ společnou expozici českého a slovenského autora mladší střední generace. Akademický malíř Jan Tichý – malíř a pedagog z Prahy společně s akademickým malířem a známým bratislavským galeristou Markem Vrzgulou spolu představují svoji tvorbu poprvé.

Prostřední podlaží sýpky je prostoupeno díly dvou dávných souputníků a bývalých žáků docenta Zdeňka Sýkory na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, malířky Anny Vančátové a výtvarníka Jana Samce. Soubor děl vystavených v tomto prostoru pod názvem SPŘÍZNĚNI TVORBOU skýtá pohled na jejich práce z posledních let. Oba autoři nacházejí mnoho respektu a empatie v práci partnera. BOD ZRODU je expozice v nejnižším niveau objektu. Svá díla sem přivezli dva autoři, kteří ač jsou spjatí se svojí rodnou zemí, žijí v současné době každý jinde.

Malíř a sochař Tilo Ettl , narozený v nedalekém Schwandorfu se po studiích filozofie v Regensburku a výtvarného umění ve Stuttgartu usadil v Plané u Mariánských lázní, kde žije a pracuje. Spoluautor tohoto výstavního projektu Yan Zelenka naopak získal výtvarné vzdělání na Uměleckoprůmyslové škole a Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1978 odešel do Paříže, kde žije a pracuje dodnes.

Při zahájení výstavy zahraje skupina hudebníků „Psí dečky“.

 

 

Fotogalerie

Pozvánka