obrázek/

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech
Výstava trvá do 22. 1. 2012.

Na větévkách spolupráce mezi Galerií Klatovy/Klenová, FRAC- Fond regionale d´art contemporain Franche-Comté a Francouzského institutu v Praze se zrodil mezinárodní umělecký projekt UCHRONIE neboli příběhy ze sbírky. Jedná se o ojedinělou společnou výstavu ze sbírek obou institucí. Vystavující autoři ze sbírek byli vybráni skupinou kurátorů Le Bureau/ z Paříže ve složení Marc Bembekoff, Garance Chabert, Aurélien Mole, Julie Pagnier, Céline Poulin a Emile Villez. Kolekce vzešlá z této spolupráce bude vystavena během měsíce prosince tohoto roku až do 22. ledna roku příštího. První část výstavy byla otevřena 8. prosince ve Francouzském institutu v Praze v Galerii 35 a druhou větší část předložila galerie veřejnosti 10. prosince v Galerii U Bílého jednorožce v Klatovech.

Před osmi roky jsem se v Paříži při návštěvě výtvarných ateliérů setkala s Adamem Vačkářem, který tam tehdy také pracovně pobýval. Od té doby jsme se zájmem vzájemně sledovali svoji práci. Vzhledem k tomu, že si oba uvědomujeme důležitost vzájemné mezinárodní komunikace v oblasti současného umění, sešli jsme se znovu před dvěma roky, kdy jsme oslovili mimo jiné FRAC Franche-Comté a skupinu pařížských kurátorů Le Bureau/. Setkali jsme se v Paříži s ředitelkou FRACU paní Sylvií Zavatta a s prvním zástupcem Le Bureau/ Aurelianem Mole. Následovala další setkání s ostatními spolupracovníky projektu a návštěvy obou institucí. Ředitelka FRACu Sylvie Zavatta přijela na pracovní návštěvu do České republiky, kde navštívila Galerii Klatovy/Klenová a Francouzský institut v Praze. Následně jsem společně s ředitelkou Galerie Kladovy/Klenová Hanou Kristovou navštívila tým FRACU v Besançonu, a Celine Poulin a Marc Bembekoff z Le Bureau/se přijeli seznámit se sbírkami Galerie Klatovy/Klenová.

Tým kurátorů Le Bureau/ ve spolupráci s oběma galerijními institucemi připravil koncepci a vybral díla pro výstavu s názvem UCHRONIE – NEBOLI PŘIBĚHY ZE SBÍRKY.

Bylo vybráno 38 českých a francouzských autorů prezentujících sbírková díla obou institucí. K prezentaci děl autorů vybraných ze sbírkových fondů byli osloveni 2 francouzští /Hugues Reip, Julien Berthier/ a 2 čeští autoři /Adam Vačkář a Zdeněk Baladrán/, kteří vytvořili svá díla přímo pro tuto výstavu. Kurátoři Le Bureau/ zároveň požádali 3 autory Thomase Clerca, Alexise Guilliera a Jiřího Skálu, aby napsali texty vyjadřující jejich pocity při vnímání vystavených prací. Jejich textový doprovod se tak stal součástí vystavených výtvarných děl. Po dvou letech pečlivé, citlivé a vzájemně se obohacující spolupráce předkládají nyní plody našeho bádání návštěvníkům obou galerijních prostor s vystavenými díly v uceleném tvaru a naším přáním je, aby i oni našli ve vystavené kolekci bohatost a pestrost, kterou jsme tam objevovali i my i invenci, kterou jsme do ní vkládali.

Helena Fenclová – manažer výstav a sbírek GKK

Vystavující umělci
AES, Hynek Alt & Alexandra Vajd, Zbyněk Baladrán, Julien Berthier, Etienne Bossut, Robert Breer, Martin Boyce, Dalibor Chatrný, Philippe Decrauzat, Hubert Duprat, Simon Faithfull, Cyprien Gaillard, Mario Garcia Torres, Christoph Girardet, Dominique Gonzalez-Foerster, Milan Grygar, Stanislav Kolíbal, Eva Koťátková, Jiří Kovanda, Radoslav Kratina, Jiří Ladocha, Bertrand Lavier, Didier Marcel, Gianni Motti, Markéta Othová, Hugues Reip, Hans Schabus, Jiří Seifert, Allan Sekula, Jiří Skála, Václav Stratil, Zdeněk Sýkora, Jiří Thýn, Adam Vačkář, Jiří Valoch, Kelley Walker

Tisková zpráva

Pozvánka

Foto Jiří Strašek, vernisáž v Klatovech

Foto Jiří Paichl - vernisáž v Praze

Video Martin Friš -  vernisáž v Klatovech

Video Martin Friš - vernisáž v Praze

Sledujte nás na Facebooku

galerieklatovy.klenova

Výstavy, akce

Navštivte naše akce

E-shop GKK

Kupte si u nás zajímavé publikace