Karel Steiner / Oživené duše / Ames animees

Purkrabství hradu Klenová
15. 7. - 26. 8. 2012

Karel Steiner, Montmartre

Karel Steiner se narodil v červenci roku 1953 v Praze. Jeho rodina však pochází z otcovy strany z Plzně. Mládí strávil v Praze a další dvě třetiny svého života v New Yorku a v Paříži.

Rok po vpádu sovětských okupačních vojsk emigroval do Spojených států a tam zůstal dalších patnáct let. Pobyt v multikulturním prostředí New Yorku mu pomohl překonat stesk po domově a po rodině. Našel zde přátele ze všech zemí světa. V letech 1972 až 1978 se věnoval studiu politických věd a fotografie. V roce 1984 se odstěhoval do Paříže, kde žije a pracuje do dnešních dnů. Přestože má české a americké občanství, žije ve Francii. Paříž se stala jeho stálým domovem. V posledních patnácti letech se také často a rád vrací do Čech. V Plzni a v Praze nachází kořeny své rodiny a poznává místa, která v mládí ani nestačil navštívit.

Jeho stálým působištěm však zůstává Paříž, kde působí jako nezávislý fotograf a zároveň jako profesor fotografie v Parsons School of Design. V Paříži se také začal postupně sbližovat s českým milieu - hlavně umělců, kteří tam pobývají různě dlouhou dobu a většina z nich se stala naturalizovanými Francouzi. Poslední tři roky se věnuje zachycování fotografických portrétů Čechů ve Francii v jejich soukromém prostoru. Vytvořil tak unikátní umělecký časosběrný dokument české diaspory v Paříži. Kromě samostatných autorských výstav se Steiner zúčastňuje různých společných mezinárodních projektů, ve kterých jsou zastoupeni umělci mnoha uměleckých žánrů.

Výstava v purkrabství hradu Klenová má motto Efemérní polaroid svět. Je to projekt pro všechny milovníky Polaroidu a instantní fotografie vůbec. Polaroid není jen fotoaparát, je to spíše životní styl. Je to takový malý, instantní svět. Instantní život.

Helena Fenclová – kurátorka výstavy

foto Zuzana Zbořilová a Radovan Kodera