Ona B. / Skandál na zámku

Zámek Klenová
10. 6. – 26. 8. 2012

Rakouská umělkyně žijící ve Vídni. Její výtvarné projekty jsou známé po celém světě. Pracovala v Evropě, Americe i Asii. Výtvarná díla a osobité instalace této výtvarnice jsou známé i v České republice z jejích výstav v Praze, Českém Krumlově nebo v Plzni. Díla, která budou na Klenové vystavena, jsou ohlédnutím za její tvorbou posledních let a jsou doplněna artefakty vzniklými při jejím pracovním pobytu ve vile Paula na Klenové.

Pozorný divák a pozorovatel tvorby Ony B se s jejími pocitovými díly, téměř hraničícími s rituály, setkává již několik desetiletí. Svá citlivá poselství o cestě životem a skutečnostech souvisejících s jejím zjitřeným vnímání okolního světa, nabízí formou uměleckého zpracování artefaktů s možná nepatrnou nadsázkou a lehkým erotickým podtextem akcentovaným používáním rudé barvy. Její umění jí umožňuje propojovat chaos stávajícího světa, který ji obklopuje s hlubinami vlastní fantazie. Má niternou potřebu vyjadřovat se k událostem, které se dějí kolem ní. Tato umělecká transkripce je pro ni natolik nezbytná a přirozená, že si bez této možnosti vyjadřování ani nedovede svůj život představit.

Díla, instalovaná ve výstavních prostorách klenovského zámku a v hradním areálu Klenová jsou zčásti vhledem do dosavadní autorčiny tvorby a zčásti vytvořená při rezidenčním pobytu umělkyně přímo na místě.

Prvním exponátem výstavy je objekt „Věž vzpomínek“, nacházející se uprostřed vstupního schodiště do galerie. Je jakýmsi prologem k dalším vystaveným exponátům, které zaplňují výstavní prostory zámeckých síní. Návštěvník výstavy může do věže vstoupit a do soli v ní napsat jméno člověka, kterého měl rád a už s ním nemůže být, protože odešel z jeho světa. Čas takto strávený je meditační vzpomínkou na blízkou bytost.

Podélná část galerie je věnována dvanácti dílům ze série „Wrapping“. Další prostory v poschodí zámku jsou věnovány abstraktním obrazům i exponátům série dámských bot dokumentující způsob životní pouti. Z jiných fotografických prací je složena instalace další výstavní síně, která navozuje nabytí duchovní rovnováhy KAI, KAI pomocí japonské lukostřelby. Prostor věnovaný fotografiím na téma Dream and Bond navazuje na předešlý objekt s názvem „Dressed To Kill“ zaplňující celou místnost. Jako digestif svého tvůrčího menu vystavuje Ona B. díla „Turkish Delights“, jež vznikla při jejím letošním rezidenčním pobytu v Istanbulu doplněný o video.

Letošní klenovská výstava „SKANDÁL NA ZÁMKU“ bude mít příští rok pokračování v v Interaktivní galerii Becherova vila /“SKANDÁL VE VILE“/ v Galerii umění v Karlových Varech a ve výstavním prostoru kostela sv. Antonína Paduánského v Sokolově /“SKANDÁL V KOSTELE“. Tyto dvě výstavy budou probíhat současně. Galerie Klatovy/Klenová společně s Galerií umění Karlovy Vary a společností Trans Media vydávají obsáhlý dvoukatalog, který bude obsahovat profil dosavadní autorčiny tvorby i prezentaci posledních děl.

V Plzni dne 15. března 2012
Helena Fenclová

Rozhovor s Onou B. v Českém rozhlase.

foto Václav Vojta

foto Joseph Secky

foto Helena Fenclová