Roman Kameš / Indigo, šafrán, monzun…

Zámek Klenová
16. 4. – 3. 6. 2012

Galerie Klatovy/Klenová připravila společně s Galerií umění Karlovy Vary výstavu pařížského umělce Romana Kameše s názvem „INDIGO, ŠAFRÁN, MONZUN“. Karlovarská prezentace je doplněná výstavou JIŘÍ KOLÁŘ „PROMĚNY“. V GKK jsou s Kamešovými obrazy vystavena díla dvou dalších Pařížanů. Svá fotografická mementa představí fotograf Denis Bulot a filmař a fotograf Michael Wellner Pospíšil.

Roman Kameš se narodil 9. 11. 1952 v Praze. Touha po malování jej přivedla přes Istanbul do Paříže, kde studoval nejprve na Ecole nationale supérieure des Beaux-Arts (1973–1977) a později pokračoval ve studiu architektury (1977–1982).

Roku 1981 se seznámil s Jiřím Kolářem a vydával s ním čtvrtletník Revue K. Časopis se rozrostl na nakladatelství, které vede dodnes. Jeho tvorba prošla několika vývojovými etapami oscilujícími mezi minimalismem, konstrukcí a expresí. Zlomovou událostí v malířově životě se stala návštěva Ladakhu roku 1992. Příroda a lidé, s nimiž se tam potkává, se nesmazatelně zapsali do jeho obrazů i duše. Maluje hlavně temperou a přírodními pigmenty na indický ruční papír, svou malbu vrství, přidává a vzápětí ubírá a poodhaluje její skryté spodní vrstvy. Jeho obrazy zachycují přírodní síly (cyklus Monzun), zážitky z putování po horách a ledovcích,zdolávání průsmyků, přecházení řek,... sluneční úpal.

Rozhovor s Romanem Kamešem v Českém rozhlase.

pdfkames-pozv..pdf(0,9MB)
pdfkames-tz.pdf(0,27MB)

foto Jiří Strašek

foto Naďa Potůčková