Rudolf Sikora, Koloběh života, 1976 - 79

Rudolf Sikora, Koloběh života, 1976 - 79
05.01.2016

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK
LEDEN 2016

OFSET, PAPÍR
69,5 X 49,5 cm
K - 703
 
RUDOLF SIKORA
*17. 4. 1946 v Žilině, žije a tvoří v Bratislavě (Slovensko)
1963 – 1969 Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě
1990 – 2004 Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě – vedoucí ateliéru malby
2003 – 2011 Technická univerzita v Košicích, Fakulta umění
Člen Fotoklubu Q, skupiny Szýgia, volného sdružení Gerrulata, Evropského kulturního klubu

„Teraz, keď sa pozerám späť, usmejem sa nad svojou dávnou túžbou mať v hlave aký-taký poriadok, nad túžbou poznať odpoveď na večné otázky: Odkiaľ prichádzame? Kto sme? Kam ideme?...“                                                                                                                                              
Rudolf Sikora
 
Tvorba Rudolfa Sikory je zcela mimořádným fenoménem slovenského umění. Zasahuje do řady výtvarných oborů. Protože na výtvarnou scénu vstoupil na počátku sedmdesátých let, tedy ve chvíli, kdy opět po nadechnutí let šedesátých nadcházel čas restrikcí a omezování svobody tvorby a její prezentace, jeho tvorba se prosazovala výrazně na neoficiální výtvarné scéně, jíž byl neúnavným hybatelem a centrální osobností. Zapojoval do ní nejen výtvarné umělce, ale i hudebníky nebo přírodovědce. Jeho vlastní nekonformní výtvarný projev pojímal a integroval ve velké svobodě řadu výtvarných médií od tradičních až po zcela soudobé. Shrnujícím pojmem pro jeho racionalitou určovanou tvorbu, nicméně plnou vzrušení, by mohl být termín konceptuální a možná ještě výstižněji ji charakterizuje v roce 1968 vzniklé označení nová citlivost.
Jeho racionálně budované obrazy mají silný existenciální obsah, který se váže k představě trvání a pomíjivosti věcí světa a člověka, svébytně resuscitující staré téma evropského kulturního prostředí Memento mori.
Ivan Neumann