Richard Fremund, Vánoční krajina

Richard Fremund, Vánoční krajina
13.12.2017

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK
PROSINEC 2017

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK

PROSINEC 2017

RICHARD FREMUND

VÁNOČNÍ KRAJINA, 1963

OLEJ, PLÁTNO

75 X 98 CM

O 286

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Připadal nám jako z družiny lesního boha a měli jsme ho velmi rádi. Dodnes nemohu pochopit, že je mrtvý,“ napsal ve svých pamětech pár let po malířově smrti nakladatel Štorch-Marien.

Richard Fremund byl jednou z nejvýraznějších osobností pražské umělecké scény přelomu 50. a 60. let a lze jej považovat za jednoho z posledních bohémů své doby. V roce 1956 odjel na studijní cestu s O. Janečkem a F. Dvořákem do Paříže. Zde právě probíhala retrospektiva H. Matisse, a právě tato skutečnost se stala jedním ze zásadních impulsů  co se týče dalšího směřování Fremundovy  tvorby. Upozornil na sebe výstavou v Galerii Československý spisovatel v dubnu 1956, kterou deník New York Times tehdy označil za test umělecké svobody v komunistickém Československu: Výstava malíře porušuje všechna komunistická pravidla, přesto zůstává otevřena. Fremund vystavoval také  na legendární výstavě Máj 57, kde patřil k nejprůlomovějším autorům.

V jeho díle se uplatňují figurální a krajinářské přístupy. Vytvořil výrazný portrétní styl a proslavil se také autoportréty na téma malíř a jeho model. Na počátku šedesátých let se krátce věnuje plně abstraktnímu výrazu, jednomu z vrcholů své tvorby. I v tak hutném díle, které bohužel vzniklo na krátkém časovém úseku, však nacházíme vrcholů hned několik. V následujících letech se přiklonil k osobité lyrické znakovosti. Je částečně ovlivněn také pop-artem a novou figurací. Díky spolupráci s divadlem Semafor stal známou osobností pražského kulturního života. V době Pražského jara několikrát navštíví Itálii, kde se v březnu 1969 konala jeho první samostatná zahraniční výstava v Galerii Ferro di Cavallo. Zemřel tragicky dva měsíce poté při autohavárii.

Vánoční krajina ze sbírky Galerie Klatovy / Klenová patří do jeho období krajin a vsí, kde převládá znak. Připomíná egyptské viněty P. Klee. Fremund zde jako by řečí znaků napsal symbolické vánoční přání. Plošnými prostředky znakovosti se mu povedlo vybudovat (však byl také scénograf) klidný, rozjímavý a tajemný prostor zimního vánočního kraje, do kterého nás symbolicky zve.

Rozjímavé, klidné i radostné Vánoce…

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

RICHARD FREMUND

9. 4. 1928 Praha -  21. 5. 1969 Praha

Člen skupiny Křižovatka, Máj 57, a sdružení SČUG Hollar.

STUDIA

1940 - 45 Večerní škola dekorativních umění v Praze

1945 – 1949 AVU v Praze (V. Pukl, V. Nechleba) - vyloučen po politických prověrkách

1951 – 1954 DAMU v Praze, scénografie (F. Tröster).