Přednáška Norberta Schmidta: Umění v prostoru

Přednáška Norberta Schmidta: Umění v prostoru
21.02.2014

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech
28. 2. 2014 od 17 hodin

Přednáška "Umění v prostoru" je předznamenáním pásma přednášek o architektuře s názvem "Dialogy s historií ".

 

Hodnota člověka spočívá v tom, jaké vztahy má se svými bližními. Kvalitní architektura se pozná podle toho, jak reaguje na stávající kontext. I to, co bylo postaveno teprve včera již patří minulosti - proto dialogy s historií .

 

Své hosty představí architektka Michaela Zucconi. Nad dialogy mezi uměním a architekturou se zamyslí její první pozvaný -  Norbert Schmidt.

 

Intervence současných umělců v kostele Nejsv. Salvátora v Praze u Karlova mostu

 

Nestává se často, alespoň ne u nás, že by současné umění vstupovalo do přímého dialogu s historickými stavbami, a už vůbec s kostely, které jsou plné bohoslužebného života a navíc plné mladých lidí. Akademický kostel v Praze takovou výjimkou je. Již několik let hostí umělce domácí i zahraniční a to umělce zvučných jmen jako jsou Adriena Šimotová, Stanislav Kolíbal, Václav Cigler, Jindřich Zeithamml, Petr Nikl či Patrik Hábl. Jak může současné umění obohatit historický prostor a jeho návštěvníky? Jaké jsou podmínky, aby umění v prostoru „fungovalo“? Snese dobrá architektura každé umělecké dílo? Není současné umění již ze své podstaty ve starém kostele cizorodým vetřelcem? Existuje něco jako „dobrá“ provokace? Nad těmito a dalšími otázkami z řad návštěvníků přednášky se zamyslí náš host Norbert Schmidt.

 

 

Ing. arch. Mgr. Norbert Schmidt (*1975) je architekt, redaktor teologické revue Salve a vedoucí Centra teologie a umění při KTF UK (ctu-uk.cz). V současné době pracuje v AP ateliéru Josefa Pleskota. Samostatně realizoval rekonstrukci krypty kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze (2005) a upravil tamní presbytář (2009). V kostele doprovází umělecké intervence. V roce 2013 dokončil s Helenou Kohlovou úpravu liturgického prostoru klášterního kostela ve Slaném. Na téma vztahu teologie, architektury a umění publikuje v odborných i populárních časopisech.