Přednáška Jiřího Kamena: Češi patří k Vídni

Přednáška Jiřího Kamena: Češi patří k Vídni
16.01.2015

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech
23. 1. 2015 od 17 hodin

Kde by byla Vídeň bez Čechů?

Tuto otázku si klade Jiří Kamen v knize pojednávající o málem nezměrném vlivu českého živlu na rakouskou metropoli. V pestrém kaleidoskopu se střídají příběhy vážné i komické, vedle Masaryka se mihne černoch Soliman z loga Meinlovy kávy či čokolády Kofila, vedle Švejka odbojářský spolek „červená fusekle“, moravský obr Drásal nás překvapí stejně jako vyprávění Pavla Kohouta o úprku koní z hořícího Hofburku nebo finty geniálního fotbalisty Šindeláře, z Paříže sleduje dění ve Vídni v dopisech básníku Macharovi jeden z „objevitelů“ abstraktního umění František Kupka… Dozvíme se také, u kterých krejčí šili dva vídeňští dandyové: Adolf Loos a Oskar Kokoschka, kde se ve „Walhalle“ rakouských hrdinů vzal Žižka, o milostných romancích předjímajících příběh filmu Before Sunrise, jak se Čechům ve Vídni nadávalo nebo že Sigmund Freud sbíral houby českým způsobem. Autor se věnuje vídeňské gastronomii a zálibě Videňáků v pohřbech, propojení těchto vášní nalezneme na rubu vídeňského úmrtního oznámení v podobě receptu na štrúdl. Třicet dva poučných i zábavných kapitol nás přesvědčí, že Vídeň vlastně byla a je taková malá Praha…

 

Na prezentaci knihy a čtení bude přítomen autor, který knihu představí společně s režisérem Miroslavem Buriánkem a redaktorkou Tamarou Salcmannovou.

 

Jiří Kamen (*1951)

Rozhlasový spisovatel, kulturní publicista, autor rozhlasových her a dokumentů. V letech 1991–1993 působil jako šéfredaktor stanice Český rozhlas 3-Vltava. Spoluzaložil a dodnes vytváří kulturně publicistický pořad Víkendová příloha stanice Vltava, oceněný novinářskou Cenou křepelek.

Autor dvou básnických sbírek (Výtah do nebe, 1983; Štěstí přes míru, 1986), biografického románu o Emilu Arturovi a Xeně Longenových Toulavý kůň (1982), protektorátní novely Ten druhý jsem já (1995), zábavného románu z rozhlasového prostředí Za všechno může kocour (1996), románu Hugo (2004) o židovském básníkovi a dobrodruhovi Hugo Sonnenscheinovi-Sonkovi, literárního bedekru Švýcarsko-Malá země s velkými příběhy (2007), a románu Kinžál (2011).

 

Článek Jiřího Peňáse v Lidových novinách

 

 

 

 

 

  

Líbil se vám článek? Šiřte nás dále!