Petr Nikl - Mezi motýli

Petr Nikl - Mezi motýli
29.05.2018

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK
KVĚTEN - ČERVEN 2018

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK

KVĚTEN - ČERVEN 2018

PETR NIKL

MEZI MOTÝLY, 1992

ASAMBLÁŽ, OLEJ, PLÁTNO

141 x 131,5 CM

O 856

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Narozen 8.listopadu 1960 v Gottwaldově-Zlíně, v čase krátce před Gagarinovým plutím vesmírem. Jeho první kresby byly vyryty v červených cihlách balkónu čtvrtého patra, letícího nad funkcionalistickým urbanismem Baťových domků. Extrémní introvert, fixovaný v útulném prostředí umělecké rodiny. V kolektivu byl vždy poněkud stranou, i když už od raného dětství se v jeho povaze mísil pud sebezáchovné bázlivosti s jemně přidrzlými provokacemi. Tvořivé prostředí domova mu vtisklo smysl pro hru a zábavu všeho druhu, jež neopadla pubertou, proběhla-li tato vůbec.
Často bylo slýchat jeho vysoce položený přednes i zpěv, ale taky tlukot kladívka o betonové schody, kde s chutí zabíjel mravence. Základní devítiletou školou prošel bez větších problémů, kolapsem skončila pouze hra na klavír, kam docházel po 4 roky. Ze sportu měl rád tenis a všechny míčové hry, nabízející překvapivé situace. Za míčem se dokázal fanaticky honit až do úplného vyčerpání. Výtvarný kroužek pod vedením Jiřího Pekárka se však stal jeho základním zdrojem uspokojení. Zde i doma pak upřesňoval své výsledky pozorování.
Neboť štastné okolnosti dětství v něm vypěstovaly především smysl vášnivého pozorovatele.“

http://www.tvrdohlavi.cz/petr_nikl.html

Úryvek převzatý ze stránek dnes již do historie patřící skupiny Tvrdohlaví ledacos nastiňuje, ale nevysvětluje. Nepoodhaluje tajemství, které je na Niklových interpretacích dětství téměř vždy přítomno, dělá si z nás i šťastného dětství tak trochu legraci. Je jako jako sám Petr Nikl a jeho zalíbení v divadle, maskách, hře, hraje si s námi na maskovanou schovávačku. Tím Nikla ani ne tak dosti přesně vystihuje, jako se mu podobá. Niklovy obrazy jsou než o šťastném času dětství, tak o času dětství záhad i úžasu, času existenciálních počitků, které silně zakoušíme právě jako malí. Malířsky vytříbený (a vytříbenost patří ke všem Niklovým projevům) obraz Mezi motýly je takovou melancholickou férií, závojově holubí šedá nás zahaluje do zapomínek, nahatý chlapeček je tělesný, neskutečně skutečný i skutečně neskutečný, kolem jsou motýli, skuteční, bůhví, na které půdě je po zimě malíř posbíral, a všechno je to mája.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PETR NIKL

8 listopadu 1960 ve Zlíně

 

Malíř, fotograf, knižní autor, básník, performer, divadelník, hudebník, kurátor a tak dále…

1976 – 1980 Uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti

1981 – 1987 Akademie výtvarných umění v Praze (A. Paderlík, J. Ptáček)

 

Člen skupiny Tvrdohlaví

 

OCENĚNÍ

20O8 Magnesia Litera v kategoriích „kniha roku“ a „kniha pro děti a mládež“ za knihu Záhadky

2002 Cena MK za nejkrásnější knihu roku, O Rybabě a Mořské duši, nakladatelství Meander
2001 Cena MK za nejkrásnější knihu roku, ilustrace k pohádkám Oscara Wilda, nakl. Aulos
1998 Cena za absurdní humor, Divadlo Ypsilon
1997 Cena MK za nejkrásnější knihu roku, Vyhnání z ráje, nakladatelství Divus
1995 Cena Jindřicha Chalupeckého
1994 Čestné uznání – Cena Jindřicha Chalupeckého

 

ZASTOUPENÍ

Česká pojišťovna, Praha
Galerie hlavního města Prahy
Muzeum umění Olomouc
Národní galerie v Praze
Státní galerie ve Zlíně

Galerie Klatovy / Klenová a řada dalších veřejných i soukromých sbírek