Ondřej Maleček, Pirátská vlajka - Duha, 2006

Ondřej Maleček, Pirátská vlajka - Duha, 2006
06.09.2017

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK
ZÁŘÍ 2017

 AKRYL, PLÁTNO
O888

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

V Galerii U Bílého Jednorožce právě probíhá výstava ONDŘEJ MALEČEK. Klade důraz především na poslední tvorbu čtyřicetiletého malíře, a tak se nedostalo na autorovy obrazy ze sbírek Galerie Klatovy / Klenová. Ty mají mnohem starší dataci, představují první etapu tvorby.  Bylo by škoda alespoň jeden při této příležitosti nepřipomenout. Proto Pirátská vlajka - Duha z roku 2006.
Ondřej Maleček je milovník příběhu, poezie, pohádek, básník vyjadřující se malbou. V jeho duši se snoubí intelekt výšek s hloubkami citu a tak se to děje i na jeho obrazech. Přes svoji zdánlivou jednoduchost jsou plny ikonografických, literárních a sémantických odkazů. Na první pohled nekomplikovaný výraz řeší závažná témata. Maleček klade existenciální otázky neexistenciálním vyprávěcím jazykem. Jako pravověrný romantik se vztahuje především ke třem úběžníkům romantického příběhu, kterými jsou láska, smrt a příroda.
Ondřejovu malbu jsme si léty zvykli nazývat jako průzračně křišťálovou a spojovat s kresebností a narací. Taková je Pirátská vlajka - Duha. Poslední léta však nabírá vrch malířská exprese. Paleta potemnila a nabyla téměř barokní senzuality. Témata zůstávají, výraz zraje. Přijměte pozvání.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ONDŘEJ MALEČEK
*1. 5. 1977 v Praze
STUDIA
2000 – 2006 Vysoká škola Umělecko-průmyslová, ateliér malby (Pavel Nešleha, Stanislav Diviš)
1997 - 2001 Divadelní fakulta AMU, obor scénografie (Jaroslav Malina, Jan Dušek)
STIPENDIA
 
SKUPINY
Obr (2007 - 9 ), Ex
 
OCENĚNÍ
2009 - nominován na cenu Henkel Art Award za Českou republiku
2006 - nominován na cenu Startpoint
 
ZASTOUPENÍ
Galerie Felixe Jeneweina, Kutná Hora
Galerie Klatovy / Klenová
Národní galerie v Praze
soukromé sbírky