Miroslava Zychová, Zimní město, 2013

Miroslava Zychová, Zimní město, 2013
04.12.2020

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK
PROSINEC 2020

AKRYL, TEMPERA, PÍSEK, PLÁTNO, 145 x 125 CM

O 1071

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Co to znamená medle aj nového?

Neviděli jsme nebe tak jasného

Měsíc překrásně svítí

Musí to něco býti…

 

S letošním dílem měsíce si dovolím osobní úvod. Vánoční koleda Co to znamená do mého slovníku přinesla z časů dětských přídavné jméno. Zcela jasně jsem tehdy totiž slyšela ajnového. A co že to znamená? Tehdy v očekávání Ježíška se mi to dnešními slovy jevilo jako něco sametově tajemné, těhotné zhmotněnou nadějí, dotýkající se nadpřirozena.

Pro letošní adventní čas ze sbírek GKK vybírám ajnovou Zimní krajinu Miroslavy Zychové. Na něco tak podivného, pracného a přitom dobrého, jako jsou obrazy Mirky Zychové, na současné výtvarné scéně hned tak nenarazíme.

Obrazy snové skutečnosti, a nebo skutečné snovosti? Jedí kočky netopýry? Nebo netopýři jedí kočky? Carrolovská poetika nonsensu z Alenky v říši divů se před obrazy Mirky Zychové vynořuje vskutku neodbytně. Zychová je precizní pozorovatel velkých i malých skutečností a je cosi alchymisticky trismegistovského v jejím podání. Co je dole, je i nahoře. Zachycuje situace, ve kterých se právě nalézá, skrze věci, které se jí osobně dotýkají. Navrch odstup, ochromující intimita uvnitř. Její precizní malba podobná viděnému zpod zvětšovacího skla na první pohled jeví známky příbuznosti s hyperrealistickými přístupy. Příbuznost se však při bližším ohledání jeví vzdálená, obrazy Mirky Zychové totiž chladné a odosobněné hyperrealistické malbě ve své podstatě neodpovídají. Její osobní výpověď je plná nanejvýš osobité fantaskní výtvarné poezie, obdařené smutkem vyrovnávaným chytrým humorem.

Pokud hledáme pro obrazy Mirky Zychové nějaký žánr, který by je v jejich rozmanitosti spojoval, zcela jistě jde o zátiší. Její zátiší můžeme přirovnat k pohledům do kabinetu kuriozit kunstkomory Rudolfa II., kde císař shromažďoval rozličné mnohdy obskurní předměty, které ve svém celku měly představovat obraz světa. V případě Rudolfa i Zychové můžeme konstatovat, že přitom nejde o světoobraz ryze objektivní, neboť sbírka vždy reprezentuje svého sběratele a vytvářený obraz je odrazem právě jeho světa.

Mirka Zychová svá bizarní zátiší buduje s rozmyslem a po etapách. První etapa je ideová a odvíjí se od konkrétního setkání s nějakou skutečností, kterou pak malířka dál promýšlí a modifikuje ve své hlavě. Následuje materializace. Zátiší si postaví ve skutečnosti. Nakonec trojrozměrné modeletto precizní malbou, jež by se dala přirovnat ke kresbě štětcem, převádí na plátno či karton. Dává dohromady zvláštní společenství věcí, které dotvářejí náš svět, ale ve své podstatě jsou to věci vedlejší, často nepotřebné, zbytečné. Na jejích kompozicích dostávají autobiografický náboj a zároveň fungují jako obecná podobenství. Legendární nafukovací sloni a buvoli Libuše Niklové z Fatry Napajedla, ve své době běžná umělohmotná produkce, se stávají spolu s o něco pokleslejšími čínskými nafukovacími zvířaty donkichotskými hrdiny obrazů jako dokonalí představitelé absurdity i banality, obaly či převleky pro kubické centimetry lidského dechu. Půdy a jejich iluzivní detaily, sálající kamna, vánoční makro-ozdoby, nafukující a lesknoucí se v  papírových přihrádkách krabice, nalezené na půdě, obskurně groteskní rej trpaslíků z podstavce vánočního stromku, či právě existenciálně laděné krajiny poskládané z polystyrenových segmentů. Melancholie a groteska, smích skrz slzy v jednom.

 

Ajnový advent

/lš/

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MIROSLAVA ZYCHOVÁ

*12. 11. 1945, Polička

STUDIUM

1960 – 1964 Střední odborná škola výtvarná (Výtvarná škola Václava Hollara v Praze)
1965 –1971 Akademie výtvarných umění v Praze (Karel Souček)

ZASTOUPENÍ VE SBÍRKÁCH

Národní galerie v Praze

Galerie Středočeského kraje GASK, Kutná Hora

Galerie hlavního města Prahy

Národní muzeum Praha

Alšova jihočeská galerie

Galerie Klatovy / Klenová

Galerie umění Karlovy Vary

Galerie výtvarného umění v Náchodě

Východočeská galerie v Pardubicích

Městské muzeum a galerie Polička

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě

Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě

Galerie Městského úřadu Praha 3

Ministerstvo kultury České republiky, Praha

Biella, Lublaň, Slovinsko

Internazionale Exlibriscentrum, Itálie

Sint-Niklaas, Belgie