Benefiční aukce a výstava pro Hospic sv. Lazara v Plzni

Benefiční aukce a výstava pro Hospic sv. Lazara v Plzni
02.11.2017

Zámek Klenová
17.11. - 30.11. 2017

PŘEDAUKČNÍ VÝSTAVA BENEFIČNÍ AUKCE PRO HOSPIC SV. LAZARA V PLZNI

17. 11. – 30. 11. 2017

Vernisáž 16. 11. 2017 v 18 00 h

Hudební doprovod Petra Kohoutová a Michal Hromek

 

Slovo kurátorky

Již od prvních myšlenek na aukci v prospěch hospice stojí jasně formulovaný kurátorský záměr: Postavit z darovaných děl výstavu, která obstojí sama za sebe a představí současné umění jako srozumitelnou a smysluplnou niku, ve které se nebude cítit cizincem ani zainteresovaný sběratel, ani laický návštěvník. Zároveň by měla zpřítomňovat myšlenku o služebnosti obrazů i umělců. Zde mám na mysli službu myšlenkovou a duchovní, kdy obraz je nositelem nějakého poselství, a pak službu v podstatě materiální a ku prospěchu věci, neboť autoři svá díla darují ve prospěch hospice. Nekonala se tedy žádná obecná výzva, ale osobní oslovování předem vybraných umělců - potenciálních dárců - a výběr děl pro aukci, respektive reprezentativní výstavu v renomované galerii.

Na této výstavě a aukci jsou zastoupeni žijící klasici, silná střední a mladší střední generace i umělci generace nejmladší. Zastoupeno je volné umění i umělecký design. Neomezili jsme se pouze na absolventy uměleckých škol, ačkoli tak zvaní akademici převažují. Oslovili jsme proto i současné výrazné umělecké osobnosti, které neprošly akademiemi a jejichž cesty za tvorbou byly osobité a mnohdy dobrodružné. Dějiny umění totiž již mnohokrát v čase ukázaly, že ve své době tak zvaní outsideři, umělci na okraji, autodidakti, se stávají po čase rodinným stříbrem. Vzpomeňme zde ilustračně například Jana Zrzavého, Josefa Váchala, Zdenka Rykra, Aléna Diviše. Umění buď je, nebo není. Neexistuje kompromis. Proto i náš výběr pro aukci byl nekompromisní.

A nakonec bych chtěla vyslovit veliké poděkování umělcům za velkorysé dary, účast a důkaz, že umění umí být služebné.

Lucie Šiklová

Kurátorka výstavy Lucie Šiklová, za Hospic sv. Lazara Eva Chmelová

 

Alena Anderlová, Marie Blabolilová, Pavel Brázda, Mária Fulková, Patrik Hábl, Monika Immrová, Eliška Jakubíčková, Jan Juhaniak, Antonín Kopp, Alena Kučerová, Martin Kuriš, Ondřej Maleček, Štěpán Málek, Miloslav Moucha, Michaela Maupicová, Věra Nováková, Petr Pastrňák, Tomáš Polcar, Aleš Růžička, Martin Šárovec, Evžen Šimera, Roman Trabura, Vladimír Véla, Jindřich Zeithamml a další

Hospic svatého Lazara v Plzni ve spolupráci s Galerií Klenová představí na výstavě obrazy objekty, grafiky a předměty uměleckého designu, které darovali umělci z Čech a Slovenska. Výstava je pojata kurátorsky, autoři byli oslovováni se záměrem postavit reprezentativní expozici současného umění.

Výtěžek následující aukce v Greensgate Golf Clubu Dýšina 1. prosince poslouží k co nejlepší péči o hospicové pacienty a jejich rodiny.