Vánoční koncert kytarového dua Milana a Viléma Zelenkových

Vánoční koncert kytarového dua Milana a Viléma Zelenkových
13.11.2014

Purkrabství hradu Klenová
7. 12. 2014 od 16 hodin

Prof. Milan Zelenka - kytara

 

Vystudoval na pražské konzervatoři a dnes patří mezi naše nejvýznamnější koncertní kytaristy. Cestu do světa mu otevřely soutěžní úspěchy v Moskvě (1957) a ve Vídni (1959), na nichž získal zlaté medaile. Koncertní turné Milana Zelenky vedla do mnoha zemí nejen v Evropě a Asie, ale i do Japonska a USA.

M. Zelenka je profesorem na HAMU a pražské konzervatoři. Vychoval celou řadu mladých kytaristů, z nichž někteří se slibně uplatňují v koncertním životě. Kromě pedagogické práce doma vede mistrovské kurzy v zahraničí a je zván do porot velkých světových kytarových soutěží. Jeho mimořádně široký repertoár zahrnuje všechna slohová období. Významným charakteristickým rysem uměleckého profilu Milana Zelenky je hluboký a trvalý zájem o soudobou hudbu. Řada autorů mu dedikovala své kompozice. V posledních letech se intenzivně věnuje komponování vlastních skladeb.

Je častým hostem nahrávacích studií nejen u nás, ale i v zahraničí. Virtuózní hru Milana Zelenky můžete kromě živých vystoupení vyslechnout také ze záznamů LP a CD.

Milan Zelenka otevřel kytaře cestu na česká koncertní podia. Dnes v této tradici pokračují jeho vynikající žáci. K mimořádným osobnostem patří světově uznávaný Pavel Steidl. Řada absolventů  pedagogicky působí na konzervatořích: Václav Kučera, Ozren Mutak. Emanuel Kyml, Jan Hron, Karl Petersson, Jan Záruba, Jozef Haluza. Ke známým osobnostem absolventů ze třídy M. Zelenky patří Lenka Filipová a Rudolf Dašek.

 

Vilém Zelenka - kytara

Vilém Zelenka se umělecky profiluje jako spolehlivý komorní partner svého otce Milana Zelenky, se kterým vytváří Kytarové duo.

Narodil se v Praze (1987-), kde vystudoval ČVUT. Svůj hudební talent rozvíjí pod vedením svého otce. Koncerty kytarového dua vyslechli posluchači na festivalech v Mikulově, Křivoklátě, v Praze "Kytara napříč žánry", "Netradiční žižkovský podzim" a v řadě dalších českých měst.

Rozhlasové nahrávky pro stanici ČRo 3 Vltava a častá spolupráce s Českou televizí patří k dalším aktivitám Kytarového dua.

V. Zelenka na koncertech uvádí i vlastní kompozice.