Jiří Šigut, Tráva II., 2001

Jiří Šigut, Tráva II., 2001
02.11.2022

DÍLO MĚSÍCE ZE SBÍREK GKK
LISTOPAD 2022

barevná fotografie, kappa, 58 x 48 cm                                                                                                                                                            

značeno na zadní straně Jiří Šigut

Zakoupeno

K 787

Jiří Šigut se narodil 14. května 1960 v Ostravě.

Je autodidakt, stal se členem skupiny Měkkkohlaví, kam patří další významní autoři (Dalibor Chatrný, Karel Adamus, …).

Jiří Šigut se řadí k umělcům, kteří osobitě využívají možnosti fotografie a zasahují i do dalších tvůrčích oblastí. Jeho projev se rozvíjí od osmdesátých let minulého století, kdy prostřednictvím dlouhé expozice  během svých procházek městem zaznamenával působení světla  v určitém časovém rozmezí a také při změně místa. Po těchto černobílých fotografiích,  v nichž skutečnost měnil  na dynamické abstraktní kompozice, se hlavně v devadesátých letech věnoval barevným fotogramům. Do nich se promítaly proměny přírody v průběhu několika dní.  Papír citlivý na účinky světla  volně položil v krajině a nechal na něj působit procesy, které se na daném místě odehrávaly. V přesně určené chvíli pak výsledný „obraz“ ustálil. Někdy překračoval do značně osobní roviny, když rozsypal popel svých rodičů na citlivý papír, který osvětlil a opět jeho stopy zaznamenal. V posledních letech se věnoval fotografickým portrétům, v nichž využíval digitální zpracování fotografií známých osobností současného výtvarného umění, až dospěl k minimalistické kompozici. V současnosti se zabývá krajinou, kterou opět v počítači proměňuje na zcela abstraktní skladbu jednoduchých geometrických tvarů, ale navíc tyto motivy převádí do „klasické“ malby. 

Tráva II z roku 2001 patří do kategorie barevných fotografií, v nichž Šigut vycházel z přírody a v nichž vyjádřil děje probíhající v určitém časovém úseku ve zvoleném prostředí.

Samostatně vystavuje od roku 1986 (Praha, Ostrava, Bratislava, Brno, Olomouc, Opava, Plzeň, …),

skupinových výstav se zúčastňuje od roku 1988 (Česko, Slovensko, Polsko, Itálie, Rakousko, Spojené státy americké, …). Zúčastňuje se workshopů (Praha, Brno, Karlovy Vary, Klenová, …).