Čtení Lenky Horňákové Civade

Čtení Lenky Horňákové Civade
26.02.2014

Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech
14. 3. 2014 od 17 hodin

Čtení z knih Provence jako sen, Lanýže a Prioritaire, Praha - Paříž

 

Ukázky z knih, první Provence jako sen, inspirovaná osobní zkušeností života ve Francii a hlavně v Provence, druhá kniha Lanýže je román z prostředí sběratelů lanýžů, tajemných černých diamantů, kterým se v Provence, ale nejen tam, velmi daří, jsou určené širokému publiku bez věkového omezení. Autorka doufá, že znalci Francie a Provence, při se čtení najdou ve známém prostředí a těm, kteří Francii neznají, ji přiblíží a otevře nové pohledy na tuto zemi. Třetí kniha, Prioritaire, Praha - Paříž, je korespondence z let 1993-2011 mezi Češkou žijící ve Francii a Francouzskou žijící v Praze. Jde o výměnu formou dopisů na život a vše, co změna země, tedy úplné vytržení ze známého a blízkého sebou přináší. Život v jiné zemi sebou přináší nové zkušenosti a dává nahlédnout pod jiným úhlem i to, co jsme považovali za známé a jisté. Je to o pohledech, zkušenostech, zážitcích, pocitech a dojmech ze života v zemi té druhé... Kniha Prioritaire, Praha - Paříž by se měla dočkat v příštím roce francouzského vydání.

 

Lenka Horňáková Civade se narodila v Prostějově, Vysokou školu ekonomickou a několik semestrů na FFUK v Praze. Po krátkých cestách necestách se nakonec usadila ve Francii, kde studovala ještě další rok ekonomii (Programme Copernic). Již tehdy začala navštěvovat ateliér s modelem a hodiny anatomie na Beaux Arts v Paříži a soukromé hodiny kresby a malby. Vystudovala výtvarné umění na Sorbonně, plně se věnuje kresbě a malbě, pořádá výstavy (2007: Prostějov, Praha, 2008: Plumlov, Bonnieux, Lysice, Toulouse, Praha, 2009: Slavonice, 2012: Opera Avignon, 2013: Písek, Festival des Hivernales, Avignon) a příležitostně publikuje články v čtrnáctideníku Ateliér.

Po rekonstrukci zámku St. Quentin (1999—2003) s manželem provozovali „Chambre d’hotes“. Spolupracuje s Taneční konzervatoří a Operou v Avignonu a se skupinou přátel umělců v ateliéru se živým modelem.

Její díla jsou zastoupena v soukromých sbírkách v Austrálii, USA, Velké Británii, Německu, Belgii, Francii a České republice.

V Nakladatelství Lidové noviny vydala tři knihy Provence jako sen (2010) a Lanýže (2011), v dubnu 2013 Prioritaire, Praha - Paříž s francouzskou spisovatelkou Anne Delaflotte Mehdevi.

 

https://www.facebook.com/Lenka.Hornakova.Civade

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/413231100252059/