Václav Hynčík / Variace pro černou a bílou

Purkrabství hradu Klenová
30. 3. - 8. 6. 2014

Václav Hynčík je rodilý Klatovan. Dětství prožil v šumavské Nové Vsi u Kdyně. Nyní  však žije už více než padesát let v Plzni.

Fotograf a výtvarník Hynčík vystudoval Pedagogickou fakultu v Plzni a později Filmovou akademii múzických umění v Praze. Umělecky začal působit v roce 1975. Jeho doménou je výtvarná fotografie zobrazující různé krajiny, architekturu nebo svět lidského hemžení. Klade zvláštní důraz na detail a vlastní úhel pohledu.

O svém přístupu k fotografování sám říká: 

„Nechávám se interiérem nebo exteriérem oslovit. Teprve když nasaji atmosféru a uvědomím si, co chci ukázat, začnu fotit. Moje fotografie nemusí být čitelná na první pohled, ale má znázornit něco hlubšího – náladu a emoci -, které dané místo vyzařuje. To proto, že chci ´ukrást´ objektu, který fotografuji jeho podstatu, něco co člověk jen cítí a pak se pokusí tu emoci zachytit obrazem. Je to podobné, jako když slyšíte hezkou píseň nebo báseň, která vám udělá dobře na duši. A tak chci, aby moje fotky předávaly něco z toho dál.“

Václav Hynčík se kromě barevné fotografie věnuje také fotografii černobílé, která mu umožňuje znázorňovat portrétované objekty s vyjádření m zvláštního poetického, někdy až nostalgického vidění.

Své práce představil na mnoha výstavách v České republice i v zahraničí. Vystavoval své autorské cykly na samostatných autorských výstavách i jako člen určité umělecké skupiny. V posledních letech je také autorem, jehož cykly  velkoformátových fotografií oslovují chodce přímo v ulicích města.

Kromě volné tvorby je autorem a vydavatelem několika reprezentativních knižních titulů. Tyto publikace zachycující různé fotografické projekty přinášejí  specifický autorův pohled na svět , který jej obklopuje. Názvy vydaných knih jsou  Dobrý den Evropo, Plzeňský kraj, Plzeňská radnice, Měšťanská beseda, Plzeň, Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni.

Helena Fenclová

Foto Jiří Strašek

Převzato z vysílání regionální televize FILMpro.

Pozvánka a tisková zpráva